ponedjeljak, 28. svibnja 2018.

Znate li što je HIPOTIREOZA? Tiha bolest koja dolazi bez upozorenja, PROVJERITE IMATE LI I VI SIMPTOME

Posted by arko on 08:00 | No comments

Hipotireoza je poremećaj metabolizma koji nastaje radi smanjene količine hormona štitnjače u tijelu. Simptomi ove bolesti su brojni, a neke možda uopće niste povezivali s njome.
Učestalnost nastanka hipotireoze izraženija je kod žena
Najčešći uzrok hipotireoze je Hashimotov tiroiditis što je zapravo hronična upala štitnjače. To je autoimuna bolest koju organizam može krivo prepoznati i radi nje stvarati protutijela na različite sastavne dijelove štitnjače. Stvaranje i reagiranje protutijela s vremenom može dovesti do nepovratnog oštećenja štitnjače, a njena funkcija može početi slabiti.
S obzirom na to da su autoimune bolesti oko 7 puta češće kod žena nego kod muškaraca, ova bolest češće pogađa žene. Hipotireoza zahvaća tek nekoliko postotaka pučanstva, ali češće su oboljele žene od 40-60 godina. Postoji šansa da se uzrok hipotireoze javlja u kombinaciji s drugim autoimunim bolestima kao što su reumatoidni artritis ili dijabetes.
Simptome često pripisujemo kroničnom umoru



Neki od glavnih simptoma hipoterioze najčešće se krivo tumače. Povezani su s umorom i slabljenjem imuniteta:
– iznenadno dobivanje na težini
– usporenost
– neprestana pospanost
– bezvoljnost
– stalan osjećaj hladnoće
– suha i blijeda koža
– poremećaj rada srca
– suha kosa koja se teško češlja
– promuklost
– poremećaj menstrualnog ciklusa kod žena
– sterilnost kod muškaraca i žena

Sve ovo su simptomi Hashimotovog tiroiditisa koji se postepeno razvijaju. To ih čini izrazito opasnima jer se bolesnici na njih lako navikavaju. Hipotireoza se najčešće otkriva slučajno.



Pravovremeni pregled olakšati će liječenje
U slučaju sumnje na ovu bolest, iz krvi je najvažnije odrediti vrijednosti perifernih hormona štitnjače od kojih je značajno povišenje TSH najvažniji pokazatelj hipotireoze. Osim razine hormona, direktni pokazatelj usporenog metabolizma je porast razine kolesterola u krvi, dok njegova povišena vrijednost može biti prvi znak moguće hipertireoze.
Ako postoji sumnja na Hashimotov tiroiditis, treba se odrediti koncentracija protutijela na štitnjaču. Uz to liječnik će učiniti i ultrazvučni pregled štitnjače kako bi vidio količinu i izgled tkiva štitnjače.
Liječenje hipoterioze uključuje nadomjesnu terapiju hormona štitnjače. Liječnik vam može preporučiti tiroksin u obliku tableta, a terapija se uvodi postupno i traje nekoliko mjeseci ili čak čitav život. Za vrijeme liječenja treba proći određeno vrijeme kako bi se stvorila ravnoteža između hipofize i nove razine tiroksina u krvi.
Komplikacije hipoterioze su rijetke.
Izvor: novi.ba

0 komentari:

Objavi komentar